Avskrifter fra Sokndal

Mandtal och Forklaring

offer alle odelsjorde udj Jederen och Daler

nis Fougderie udj Staffuanger Lehn, huor

effter Odelschatten er Oppebaaren Bereg

nis fra Nytt Aars dag 1664 och till

Aarsdagen 1665

 

 

Sogendalls Schibrede

 

Endre Elffuestrømb

Heskestad j løb

Sandz 18 mk

 

Peder Hoffue

Stapnes ij pd

 

Thodleff Lindland

Hoffland korn j pd

smør iij march

 

Lauritdz Stenberg

Aalgaard ij pd iij mrk

 

Thron Thothammer

Gyland ½ spd

 

Aagot Loug

Øverbøe j Spd

 

Michel Stenberg

Aarstad j pd

Løning i½ pd

 

Samuell Aamod

Imresteen j løb

Kydland iij pd

Nordnes iij mk

Hoffland korn iij spd

 

Aasell Hoffue

N. Omod j pd

 

Thomas Regedal

Offuendall ½ løb

 

Rasmus Barestad

Regedall vi½ mk

 

Sal. Bjørn Fidies arffuinger

Mydland j spd

 

Holuor Rosseland

Mysse xx mk

Regedal iiij mk

 

Olluff Ørisland

Egeland ½ løb ½ pd

Halleland ½ pd k

 

Sigbjørn Løvaas

Knubbedahl j spd

 

Salue Aalgaard

Stenberg ½ løb xvi½ mk

Ø. Mydland ix mk

 

Hr. Jacob Jochumsen

Quie 1 ½ pd

Frøetløf 1½ løb 4 huder

 

Johannis Loug

Haneberg ½ løb

 

Biørn Myland

Omod ½ løb

 

Jacob Olsen W. Barestad

Barestad ½ løb

Midbøe iij huder ij pd vj mk

 

Joen Olsen Østebøe

hude iij

1½ løb

 

Lars Oelsen Myland

Mysse iij spd

 

Zacharias Aarstad

Y. Jendall j pnd

 

Steffen Olsen Midbøe

huder i½

iij spd

 

Niels Y. Myland

Sourdall iij spd

Haalanzuig xvj mk

Hettland vij spd

 

Tollef Myland

Bircheland ½ pd

 

Gullich Aalgaard

Effuie 1 pd vj mk

 

Aanon Nielsøn

Frøtleff huder iij

 

Omund Stray

Barestad, Nettland och Hittleschouff huder ii½

 

Anne sl: Iffer Nielsøns

Houge j løb

Ljdland iij løb iij huder

Bache ij pd

Barestad j løb j pd

Reg vj mk

Nordaas ½ løb

Dydland xviij mk

Fedie ½ løb vij mk

Noch aff Laxefiskerie

Sogendal lax v tndr

Spegelax x

 

Erich Hilde

Haneberg j pd

Gudland vii½ mk

 

Anders Axland och Jacob Wemmelstad

Omed ij pnd

 

Omund Oelsen

Berluid ½ løb

 

Thollef Thoxe

Thellisuig ix mk

 

Biørn Lug

huder ½

Midbøe 1½ løb

 

 

Effterfølger Odelsmendernes Egen Brug och Bestadelse huor aff eigen schatt oppebergis

 

 

Engell, Gunder, Christopher och Jens Urdall

j løb

 

Tharald Hettleschoug

xviij mk

 

Thommis Regedall

xxiij mk

 

Giermund Løffaas

j løb

 

Iffer Goudland

j pnd vj mk

 

Offuon Goudland

xv mk

 

Salue Aalgaard med sine medarffuinger

iij pd iii½ mk

 

Gulich Nordnes

iij mk

 

Steffen Barstad

ij pnd

 

Lars Mysse

ij pnd

 

Lars och Thorgiuls Haaland

i½ løb

 

Thore Knubedall

j spd

 

Gunder Suinland

½ løb

 

Daniell Haneberg

ij løb j pnd vj mk

 

Jacob Danielsen Haneberg

j spd

 

Niels Omundsen Haneberg

½ løb

 

Biørn Myland

½ løb j pd iij mk

 

Lars Oelsen Myland

ii½ pd iij mk

 

Jacob Oelsen W. Barestad

huder iij i½ engelsker

 

Thollach Gyland

j spd

 

Aagot Gyland paa sine børns weigne

j spd

 

Iffuer och Gunder Lars Sønner Bircheland

j pd

 

Olloff Rasmussøn Bircheland

j pd

 

Gittlef Myesse paa Sine Børns weigne

j pd