Avskrifter fra Sokndal

1664

Mandtal over Soggendahls Præstegield

Fulde Gaarde

1. Aarstad
Zacharias
Tiener Navar Bellesen
Tiener Peder Ellingsen
Søffre
Sønn : Suend Søffrensen
Tiener David Bentsen
Tosten

2. Ø. Aamot
Samuel
Huusmand Altag Bentsen en gammel stakkel.
Jacob

3. Kirkebøe
Jacob
Huusmand Anders Matisen som och er et fattigt vanført mennesk och en betler som nesten alle disse huusmend ehr.
Sander
Steinvor Olsdatter
Sønn : Osmund Larsen

4. Midtbø
Jofre
Gaud
Torger
Alf
Zacharias

5. Østre Bøe
Joen
Huusmand Johannes Jacobsen
Tollef
Orm
Sønn : Torger Ormsen
Jørgen
Mikkel

6. Ø. Barestad
Joen
Tiener Siur Eiluffsen
Huusmand Lauertz Halversen
Lauritz Endresen
Tiener Gullich Jacobsen
Huusmand Kolbein Trondsen
Salffue
Lauritz Siursen
Sønn : Siur Lauritzsen knegt
Rasmus
Sønn : Ole Rasmussen
Niels
Jacob

7. Vester Barestad
Peder
Sønn : Anders Pedersen
Oluf
Sønn : Anders Olufsen
Jacob
Tiener Peder N.
Od

8. Eye
Gunder
Sønn : Mikkel Gundersen
Huusmand Siur Gundersen
Skuule

9. Frøiland
Joen
Astrid Biørnsdatter
Huusmand Ole Hovelsen knegt
Huusmand Ole Olsen
Huusmand Niels Eilufsen

10. Haneberg
Daniel
Tiener Biørn Bryjelsen
Huusmand Hans Olsen
Huusmand Brynjel Joensen
Niels
Tiener Toere Knudsen
Huusmand Karl Eilufsen
Huusmand Knud Effuindsen

11. Hove
Ommund
Sønn : Jens Ommundsen
Huusmand Niels Omundsen Skuudeuold
Brynjel
Huusmand Rasmus Skuudeuold
Sønn : Jens Rasmussen
Peder
Sønn : Vermund Pedersen

12. Lindland
Tollef
Tiener Biørn Jacobsen
Sørve
Joen
Erich

13. Mydland
Biørn
Huusmand Knud N.
Lauritz

14. Ø. Rægeland med Eeghammer
Hans
Sønn : Taral Hansen
Jaocb
Christen
Suend

15. Steenberg med Egeland
Lauritz
Mikkel
Tiener Joen Jacobsen

16. N. Mysse
Mikkel
Naffuer
Sønn : Zigbiørn Naffuersen
Lauritz
Tiener Jacob Jacobsen
Torger

Halve Gaarde

17. Aarhuus
Jacob
Sønn : Torjus Jacobsen
Tiener Staale Pedersen
Tiener Jacob Iffuersen

18. N. Aamoed
Jacob
Sønn : Lauritz Jacobsen
Biørn

19. Stoere Aalgaard
Salffue
Sønn : Suend Salffuesen
Huusmand Hoskel Joensen
Biørn
Huusmand Joen Sigbiørnsen

20. Lille Aalgaard
Jakob, har een sønn N.
Gulleg

21. Biedland
Eener
Tiener Toere
Mickel

22. Birckeland
Karell
Iffuer
Oluf
Knud

23. Berrjod
Joen
Tiener Jacob Jacobsen knegt
Tollef

24. Elffuestrøm
Endre
Sønn : Tollef Endresen suig
Niels

25. Indre Effuie
Joen
Sønn : Ener Joensen
Oluf

26. Ytre Effuie
Elling
Sønn : Gunder Ellingsen
Jacob
Sigbiørn

27. Fiddie
Eiluf
Sønner : Sørve Eilufsen
, Peder Eilufsen
Lauritz

28. Frøtleff
Naffuer
Eener
Lauritz

29. Haaland
Lauritz
Sønn : Jacob Laurtisen
Mickel
Stiffsønn : Halduor Torjussen
Siur

30. Kielland
Niels
Tiener Haavard Suendsen
Tiener Niels Naffuersen

31. Øffre Løugaas
Giermund
Tiener Marchuus Børrildsen
Tiener Torjus Didrichsen
Sigbiørn
Tiener Villum Kiddelsen

32. Neder Løugaas
Bruger præsten och skatter deraf

33. Løeviig
Halver
Huusmand Anders Jacobsen
Gunder

34. Ytre Mydland
Stephen
Oluf
Tosten

35. Nesuaag
Oluf
Christen
Sønner : Peder Chrisensen knegt, Torger Christensen
Anders
Huusmand Suennou Pedersen

36. Orrestad
Knud
Guleg
Brynnild
Stephen
Lauritz

37. Stoere Omdahl
Peder
Sønn : Waldemar Pedersen
Bertell
Hans

38. Lille Omdahl
Jacob Gundersen
Jacob Biørnsen
Sønn : Niels Jacobsen
Staale
Elling

39. Stoere Rosseland
Joen
Rasmus
Eiluf

40. Lille Rosseland
Halduor
Tiener Lauritz Asgoudsen
Peder

41. Rægeland
Gunder
Sønn : Dauidt Gundersen
Aanon
Alff

42. Schieffueraas
Niels
Halduor
Peder
Bennt

43. Neder Støele
Haaver
Leyel
Knud

44. Texen
Jacob
Tollef
Elling
Oval

45. Tothammer
Tron
Knud
Sønn : Oluf Knudsen

46. Urdahl
Engel er degn
Sønn : Biørn Engelsen
Gunder
Chrestoffer
Sønner : Jørgenn Chrestoffersen, Endre Chrestoffersen
Jens

47. Vatland
Eener
Tiener Anders Suennousen
Halduor
Toer

48. Ymmersteen
Anders Olsen
Anders Castensen

49. Øresland
Oluf
Tiener Alff Toergrimsen
Huusmand Michel Sigbiørnsen
Peder
Tiener Jacob Bentensen
Joen
Tiener Oluf Mickelsen
Tiener Børrild Mickelsen

Øede Gaarder

50. Aarsuold
Hans
Sønn : Oluf Hansen
Axel

51. Aaffuendahl
Jens
Tiener Niels Lauritsen
Christen

52. Brambo
Oluf

53. Bratsberrig
Brynnild

54. Backe
Torjus
Sønn : Lauritz Torjussen
Toer

55. Cronen
Lauritz
Anders

56. Drageland
Oluf
Stiffsønn : Knud Nielsen
Tiener Taral Hansen
Huusmand Niels Andersen
Taral
Stiffsønn : Lauritz Osmundsen
Tiener Oluf Osmundsen

57. Dydland
Anders

58. Egeland
Effuind

59. Eegelij
Toere

60. Eegelij
Atlach
Toermoe

61. Eegelij
Knud

62. Groff
Gunder
Huusmand Tollef Adzersen
Roal

63. Guudland
Jacob
Sønn : Steen Jacobsen er vandføer
Sørffe

64. Guudahl
Lauritz
Sønn : Lauritz Laurtizsen

65. Gudeland
Ovren
Iffuer

66. Gyeland
Tollack
Stiffsønn : Suend Gundersen
Rasmus
Hendrick

67. Hetleskou
Taral
Adser
Sønn : Brynnild Adsersen knegt

68. Hegdal
Oluf
Sønn : Rasmus Olufsen
Aaaon

69. Knubbedahl
Toer
Karll

70. Loeg
Johannes
Huusmand Knud Ericksen
Biørn

71. Lønning
Marcuus
Tiener Peder

72. Lønning
Oluf
Atlag

Øedegaarde

73. Liøtofft
Oval
Jacob

74. Loffveland
Hans
Sønn : Sigbiørn Hansen
Huusmand Endre Tostensen
Sørve
Huusmand Mickel Torgersen
Rasmus

75. Lie
Oluf

76. Inder Mysse
Toer
Huusmand Halduor Joensen
Skuule

77. Myrstøel
Helie
Jacob
Oluf

78. Maal
Sørffe
Torje

79. Netland
Oluf
Huusmand Peder Endersen
Ommund
Huusmand Peder i Skogen

80. Ouvesland
Askild
Tollach

81. Quivaag
Anbiørn
Roal

82. Quam
Besze

83. Ribland
Siffuer
Johannis

84. Regedahl
Tomas
Tiener en dreng nok Torjus Rasmussen
Jacob

85. Regedahl
Isaach
Huusmand Asgud
Hans

86. Refsland
Niels
Tomas

87. Refsland
Biørn

88. Rægvei
Zigbiørn

89. Reeg
Hans

90. Øfre Soffverdahl
Aannon
Oluf

91. Neder Soffverdahl
Helie
Mickell

92. Sæl
Oluf
Aannon

93. Schouffstad
Eybrand
Sønn : Sigbiørn Eybrandsen
Atlag

94. Øffre Støele
Tosten
Tiener Toer Siursen
Tiener Steen Eneersen

95. Sandbæck
Alff
Sønn : Samuel Alffsen

96. Selebøe
Torger

97. Sollij
Torger

98. Suinland
Gunder
Huusmand Toerbiørn Ellingsen

99. Steensland
Rolleff, har een sønn

100. Schougenes
Rasmus
Huusmand Knud i Helleren
Sønner : Steen, Gullig, Altack

101. Tollenes
Peder

102. Winie
Gunder
Peder